آخرین اخبار

١٢٢٣٩ ۲۳:۵۵ - ۱۲ تیر ۱۳۹۷ ١٥٢ ف

نارنجی هایی که سرخ شدند

در طول تاریخ بازیکنان زیادی از سایپا به پرسپولیس پیوسته‌اند مهدی ترابی ستاره فصل پیش سایپا، آخرین بازیکنی که از سایپا به پرسپولیس ملحق شده است. این بازیکن از نیم فصل دوم پرسپولیس را همراهی خواهد کرد.

نارنجی هایی که سرخ شدند

به گزارش "با اسپرت" مجموعه سایپا از اوایل دهه ۷۰ اقدام به تیم‌داری کرد و در طول این سالها بازیکنان شاخص زیادی به فوتبال ایران معرفی کرد که پس از چهره شدن در سایپا به تیم‌های بزرگ از جمله پرسپولیس پیوستند.

اولین بازیکنی که از سایپا به پرسپولیس آمد داوود محبوب بود. این بازیکن پس از ۲ قهرمانی با سایپا، در سال ۷۴ به پرسپولیس پیوست و با این تیم نیز دو بار قهرمان ایران شد تا تنها بازیکن تاریخ ایران شود که ۴ دوره پیاپی قهرمان ایران شده است. پس از داوود مجبوب، علی‌رضا افتخاری در سال‌های پایانی بازیگری خود یک فصل را در پرسپولیس پشت سر گذاشت.

سال‌های پایانی دهه هفتاد و آغازین دهه هشتاد پیوستن بازیکنان سایپا به پرسپولیس اوج گرفت و بازیکنانی نظیر پژمان جمشیدی، بهنام ابوالقاسم‌پور و جواد کاظمیان پیراهن نارنجی خود را با قرمز عوض کردند. موفق‌ترین انتقال بازیکن از سایپا به پرسپولیس در ابتدای لیگ هفتم شکل گرفت و محسن خلیلی با پیراهن پرسپولیس توانست آقای گل لیگ شود و نقش به سزایی در قهرمانی پرسپولیس ایفا کرد.

در لیگ هشتم یکی از بدترین نقل و انتقالات سایپا به پرسپولیس اتفاق افتاد. میثاق معمارزاده در همان ابتدای حضور در پرسپولیس دچار پارگی رباط شد و در بازگشت به این تیم بدترین گل‌ها را خورد و پرسپولیس سنگین‌ترین شکست‌ها را در حضور این دروازه‌بان متحمل شد.

در لیگ دوازدهم یکی از جنجالی‌ترین و پرسروصداترین انتقال بین سایپا و پرسپولیس انجام شد. کریم‌انصاری‌فرد مهاجم جوان سایپا به عنوان آقای گل لیگ مشتریان زیادی داشت و پرسپولیس و استقلال سرسختانه دنبال جذب این بازیکن بودند و محمد رویانیان مدیرعامل وقت پرسپولیس که به دنبال ساختن پرسپولیس رویایی بود این بازیکن را به خدمت گرفت. کریم انصاری‌فر که چندین بازی را به علت مصدومیت از دست داد فصل معمولی در پرسپولیس پشت سرگذاشت و از این تیم جدا شد.

در لیگ چهاردهم، پرسپولیس که نیم‌فصل اول بسیار بدی را پشت سر گذاشت در فرصت نقل و انتقالات اقدام به تقویت تیم خود کردند که یکی از بازیکنان جذب شده بابک حاتمی از سایپا بود.این بازیکن در مدت یک فصل و نیم حضور خود در پرسپولیس خاطرات خوبی برای هواداران پرسپولیس به جای نگذاشت.

به جز بازیکنهای اشاره شده، جلال بشرزاد و فرشاد فلاحت‌زاده از سایپا در میادین بین‌المللی به عنوان بازیکن کمکی برای پرسپولیس بازی کردند

البته بسیاری از بازیکنان پرسپولیس مستقیما از سایپا به پرسپولیس نپیوستند بلکه مقطعی در این تیم نارنجی پوش حضور داشتند که مشهورترین آنها سید جلال حسینی است. به جز سید جلال باید به بازیکنانی نظیر رحمان احمدی، رضا خالقی‌فرو ... اشاره کرد که قبل از حضور در پرسپولیس در سایپا بازی کردند

رابطه پرسپولیس و سایپا ارتباط یک طرفه نبوده و بازیکنان زیادی پس از بازی در پرسپولیس سابقه حضور در سایپا را داشتند که معروفترین این بازیکنان علی دایی است که پس از پرسپولیس در صبا و بعد سایپا بازی کرد. ابراهیم صادقی که به عنوان مرد همیشه نارنجی معروف است در پرسپولیس فوتبال حرفه‌ایش را آغاز کرد. جمشید شاه‌محمدی، رضا نوروزی، محمد پروین، علی انصاریان از دیگر پرسپولیسهای سایپا بودند.احمدرضا عابدزاده نیز با سایپا قرارداد امضا کرد ولی هیچ وقت فرصت بازی برای این تیم را پیدا نکرد.

نارنجی هایی که سرخ شدند